Tým amerického Texas Medical Center a dalších amerických výzkumných institucí vytvořil biokompatibilní a velmi dobře rozpustné nanočástice z aktivního dřevěného uhlí, které fungují jako svérázná superoxid dismutáza. Ta dovede rozkládat nebezpečné kyslíkové radikály na běžné molekuly kyslíku a peroxidy vodíku. Jde vlastně o umělé enzymy, či spíše nanozymy, které mohou chránit organismus před nebezpečím kyslíkových radikálů.
Vědci již dříve zkoušeli řadu dalších materiálů, které mají tuto schopnost. Šlo například o grafenové kvantové tečky z uhlí nebo shluky hydrofilních uhlíkových řetězců, vytvořené z uhlíkových nanotrubiček. Uhlí je však prakticky vždy kontaminované nežádoucími příměsmi a materiál z uhlíkových nanotrubiček je velice drahý.
Teď se ukázalo, že nanočástice dřevěného uhlí nejen skvěle fungují jako antioxidanty, ale také je možné je vyrobit levně, z materiálu, který je běžně dostupný a schválený pro použití v medicíně. Nanozymy se vyrábějí působením vysoce koncentrované kyseliny dusičné na dřevěné uhlí medicínské kvality.
Nanozymy z aktivního dřevěného uhlí projdou nejen buněčnou membránou, ale i membránou mitochondrií. Tam přitom vzniká většina kyslíkových radikálů. Jejich tvůrci jsou rovněž přesvědčeni, že by nanozymy mohly pomoci v léčbě velmi nebezpečných cytokinových bouří, které devastují pacienty s covidem-19 i řadou dalších chorob, při nadměrné reakci imunitního systému, například na infekci.