Probíhající pandemie covidu-19 a nedávné používání chemických zbraní v Sýrii naléhavě připomněly, že existuje mnoho rozmanitých biologických a chemických hrozeb, které ohrožují vojáky, zdravotníky, záchranáře i další profese, jež zasahují jako první v kritických situacích.
Kritické situace kladou velké nároky na vybavení a ochranné prostředky nejen vojáků, ale i zdravotnického personálu a dalších. Před biologickými a chemickými riziky je účinně chrání materiály speciálních obleků, ty však bývají zároveň špatně prodyšné.
Francesco Fornasiero z laboratoří Lawrence Livermore National Laboratory vedl tým, který vyvinul chytrou, a především prodyšnou látku, která jako „umělá kůže“ chrání před biologickými patogeny i chemickými bojovými látkami. Takový materiál se zároveň může uplatnit i v medicíně a klinické praxi.
Jak uvádí Fornasiero, jejich chytrý materiál tvoří dvě klíčové komponenty. Jednu představuje porézní membrána z miliard uhlíkových nanotrubiček a tu druhou vrstva polymeru, která zajišťuje ochranu před biologickými i chemickými riziky. Uhlíkovými nanotrubičkami snadno projdou molekuly vody, ale například nebezpečné patogeny už ne. Právě uhlíkové nanotrubičky zajišťují neobvyklou prodyšnost tohoto materiálu.
Molekuly chemických bojových látek jsou ovšem menší než biologické patogeny a mohly by tedy uhlíkovými nanotrubičkami projít. Před nimi proto uživatele chrání vrstva polymeru, která při setkání s chemickými látkami zablokuje vstupy do uhlíkových nanotrubiček. V další fázi výzkumu budou vědci ještě dále vylepšovat ochrannou funkci materiálu i jeho flexibilitu, aby ještě více připomínal lidskou kůži.