Nová metoda umožní sledovat odpověď rostlin na mechanické poškození, infekce patogeny nebo třeba poškození světlem.
Pěstované rostliny čelí mnoha různým rizikům. Inženýři amerického technologického institutu MIT vyvinuli novou metodu využívající uhlíkové nanotrubičky jako nanodetektory umístěné uvnitř listů rostlin. V listech mohou detekovat vlny signalizující přítomnost molekul peroxidu vodíku.
Rostliny používají peroxid vodíku k vnitřní komunikaci mezi pletivy. Molekuly peroxidu roznášejí signál, že rostlina je zasažena stresem. Tento signál stimuluje části těla rostliny k produkci látek, které pak následně přispívají k obnově poškozených tkání nebo odrazují herbivory. Senzory z uhlíkových nanotrubiček mohou takové signály „číst“.
Z rostlin se tím pádem stávají nanobiotické organismy, s jakými se teď nejspíš budeme setkávat stále častěji. V nich umístěné nanomateriály jim poskytují nové schopnosti od vyzařování světla až po monitorování zdravotního stavu.
Nové nanodetektory mohou být použity pro detailní výzkum či monitorování rostlin a jejich reakce na různé typy stresu. Těmto procesům zatím ještě do detailu nerozumíme. Výsledky by pak mohly následně posloužit zemědělským odborníkům ve vývoji nových strategií pro zlepšení pěstování plodin a jejich výnosů.
Badatelé již úspěšně zvládli aplikovat nanodetektory u celkem osmi různých druhů plodin, včetně špenátu a jahod. Zároveň jsou přesvědčeni, že metodu bude možné uplatnit u velkého množství dalších druhů.