V posledních letech se po celém světě zvyšuje četnost a intenzita lesních požárů. Často dochází k tomu, že se požár nepozorovaně rozšíří na velkou plochu lesu, a pak je velmi obtížné a nebezpečné s ním bojovat. Pokud bychom byli varováni hned na samotném počátku lesního požáru, tak by pro nás situace byla mnohem příznivější. Méně rozsáhlé požáry lze uhasit snadněji a rychleji, a zároveň napáchají méně škod.
Tým americké Michigan State University vyvinul nový typ detektorů požárů pro odlehlé lesní oblasti, který ke svému provozu nepotřebuje žádný speciální zdroj energie. Klíčovým prvkem těchto detektorů jsou triboelektrické nanogenerátory (TENG), které získávají energii z pouhých občasných pohybů větví stromů, na nichž jsou detektory umístěny.
Jak uvádí vedoucí výzkumu Changyong Cao, podle všeho jsou první, kdo použil podobné generátory elektřiny jako součást systému detekce lesních požárů. Podle Caa je zásadní výhodou těchto detektorů, že mohou nepřetržitě monitorovat situaci v lese, aniž by vyžadovaly údržbu, tedy především výměny zdroje energie.
V dnešní době jsou podobné detektory na odlehlých místech využívány čím dál častěji. Obvykle ale spoléhají na články, které je nutné po čase vyměnit. Další možností jsou články solární. S těmi je ale v lesním prostředí problém, protože vegetace často brání průchodu slunečního záření a solární zařízení čelí nedostatku energie. Nanogenerátory TENG využívají vnější mechanickou energii, jako je právě pohyb větví. A větve se v lese hýbou prakticky neustále.