Osvětlení vnitřních prostor je důležité pro navození nálady a pocitů lidí, kteří je obývají. V řadě případů se ovšem pro taková osvětlení používají materiály, které nejsou příliš přívětivé vůči životnímu prostředí. Zákazníci přitom často požadují materiály opačného charakteru. Některé takové materiály se již objevily. Obvykle vycházejí ze dřeva, ale doposud čelily řadě problémů, jako jsou špatné mechanické vlastnosti nebo sklon k poškození vodou.
Qiliang Fu a jeho kolegové ze švýcarské techniky ETH Zürich a z novozélandské výzkumné organizace Scion použili jako základ pro výrobu nového materiálu balzové dřevo, z něhož chemicky odstranili lignin a zhruba polovinu množství hemicelulóz. Takto upravené dřevo následně napustili roztokem, který obsahoval kvantové tečky čili polovodičové nanočástice, které po osvícení UV zářením vyzařují určitou barvu. Dřevo s kvantovými tečkami stlačili, vysušili a potáhli hydrofobní vrstvou.
Tímto postupem získali hustý a voděodolný film ze dřeva, který má výtečné mechanické vlastnosti. Po osvícení UV zářením kvantové tečky v materiálu vyzařují barevné, v tomto případě oranžové světlo, rovnoměrně po celém povrchu filmu. Vědci svůj materiál úspěšně otestovali v domku pro panenky. Použitím různých typů kvantových teček je možné dosáhnout světélkování materiálu v různých barvách.
Časem by se z něj mohly vyrábět nejen osvětlující panely, dekorativní nábytek, ale i displeje a laserová zařízení.