Odborníci amerického Massachusetts Institute of Technology (MIT) přišli s novou metodou, která umožňuje vytvářet přesně uspořádané struktury z kvantových tyčinek.
Inženýři MIT použili „origami lešení DNA“ k vytvoření přesně strukturovaných polí kvantových tyčinek, které by mohly být využity v LED televizorech či v zařízeních pro virtuální realitu © Dr. Xin Luo, Bathe BioNanoLab
V současné době jsou již běžně dostupné ploché televizní obrazovky, počítačové monitory a další zařízení využívající kvantové tečky čili nanočástice z polovodičových krystalů. Výtečné optické vlastnosti mají i tečkám podobné kvantové tyčinky (quantum rod), které mohou regulovat barvu světla i jeho polarizaci. To například umožňuje vytvářet 3D obrazy pro aplikace s virtuální realitou.
V případě kvantových tyčinek je ale komplikované jejich uspořádávání do soustav, které jsou nezbytné pro jejich využití v elektronice. To by měla vyřešit metoda vyvinutá odborníky amerického MIT. Jejich postup je založen na využití matrice z řetězců DNA, která umožňuje přesně nastavit pozici kvantových tyčinek, především jejich orientaci, klíčovou právě pro vyzařování polarizovaného světla. Správně orientované kvantové tyčinky umožňují vytvářet kvalitní 3D obrazy s hloubkou, a tedy i dojmem prostoru. Jak potvrzuje vedoucí týmu Mark Bathe, uspořádání kvantových tyčinek v nanoměřítku, pokud jde o jejich orientaci, představuje jednu z hlavních komplikací využití kvantových tyčinek. Požadované vlastnosti mají podle Bathe kvantové tyčinky jen v případě, že jsou na 2D povrchu všechny orientovány stejným směrem. Stejně tak musejí být navzájem vzdáleny alespoň 10 nm, aby se nežádoucí způsobem neovlivňovaly navzájem.
V tomto případě zachraňuje nanoinženýry DNA, kterou sice „vymyslela“ příroda, ale která se ukazuje jako nesmírně užitečný nástroj pro výrobu rozmanitých nanostruktur.