Směrové antény převádějí elektrické signály do podoby rádiových vln a vysílají je ve zvoleném směru. Díky směrovosti dosahuje tento typ antén za vhodných podmínek vyšší výkon a odolnost proti rušení při přenosu signálu. Nyní se ukazuje, že princip rádio vých směrových antén je zajímavý také pro tvůrce miniaturizovaných optických komunikačních zařízení.
V optické komunikaci mohou směrové antény sloužit například k výměně dat mezi opticky propojenými procesorovými jádry. Taková komunikace by probíhala jen s minimálními ztrátami prakticky rychlostí světla. Aby však takové antény mohly pracovat s velmi krátkými vlnami viditelného záření, měly by mít velikost v řádu stovek nanometrů.
Bert Hecht z německé University of Würzburg a jeho spolupracovníci postavili směrové nanoantény o velikosti pouhých 800 nm. Ty převádějí elektrické signály na fotony viditelného záření a vysílají je určitým směrem. Použili přitom nanoantény ze zlata, které odpovídají anténám známým jako antény Yagi-Uda, pojmenované podle tvůrců, jimiž byli ve 20. letech minulého století japonští výzkumníci Hidetsugu Yagi a Shintaro Uda. Vývoj nanoantény byl technicky náročný. Badatelé museli využít bombardování zlata ionty galia, aby vznikly nanočástice zlata požadovaných tvarů.
Autoři nanoantény jsou fascinováni tím, že jejich zařízení, navzdory své nepatrné velikosti, funguje podobně jako mnohem větší rádiové antény Yagi-Uda, které známe z každodenní zkušenosti. Do praktického využití směrových nanoantén v optické komunikaci ale zbývá ještě hodně práce. Bude nutné vyvinout vhodné přijímače vysílaných optických fotonů a vyladit výkon i stabilitu takových systémů.