Nanotechnologové z nizozemské Utrecht University vyvíjejí nanogel, který efektivně odděluje kapaliny. Během procesu dochází k tomu, že se molekuly jedné kapaliny prostřednictvím nanogelu neustále vyměňují za molekuly kapaliny druhé. Pro funkci nanonogelu je žádoucí, aby rozhraní mezi kapalinami mělo co největší plochu povrchu.
Fyzikální chemik Martin Haase a jeho spolupracovníci vymysleli postup, kterým zvětšili plochu povrchu rozhraní mezi kapalinami tak, aby vedlo k účinnějšímu oddělování kapalin. Výsledky jejich výzkumu by mohly vylepšit účinnost filtrace a dalších průmyslových procesů nebo třeba výkon solárních článků.
Haasův tým vytváří „bijely“ (odvozeno od bicontinuous interfacially jammed emulsion gels), čili emulze dvou nemísitelných kapalin, jako jsou olej a voda, oddělené ultratenkou vrstvou nanočástic, které stabilizují rozhraní mezi těmito kapalinami. Vznikne měkký materiál gelovité povahy, v němž jsou obě kapaliny složitě prostorově „propletené“, ale oddělené vrstvou nanočástic.
Haase a spol. objevili postup přípravy bijelů v roce 2015. Až teď ale plně ovládli jejich syntézu. Postup zahrnuje dvě nemísitelné kapaliny, alkohol a nanočástice skla o průměru 20 nm. Po přidání alkoholu se nemísitelné kapaliny dočasné smísí. Po odstranění alkoholu vznikne struktura bijelu s mikrokanálky, které jsou stabilizované nanočásticemi skla.
Oddělování chemických látek při zpracování ropy, výrobě plastů nebo třeba léčiv, bývá nesmírně náročné na energii. Na tyto procesy se spotřebuje až zhruba 15 % světové produkce energie, nemluvě o emisích skleníkových plynů. Použití bijelů nabízí mnohem šetrnější variantu.