Hydrogel obsahující proteiny ze syrovátky a katalyzátory v podobě nanočástic železa a zlata ochrání zdraví před účinky acetaldehydu vznikajícího konzumací alkoholu.
Odborníci švýcarského institutu ETH Zürich vyvinuli proteinový hydrogel, který rozkládá alkohol v trávicí soustavě. V experimentech na myších potvrdili, že tento hydrogel rychle přemění alkohol na kyselinu octovou ještě předtím, než pronikne do krevního oběhu. Tím pádem nedojde k rozvoji intoxikace alkoholem a zmíněným následkům pro zdraví.
Jak uvádí Raffaele Mezzenga, jejich hydrogel důmyslně přesune rozložení alkoholu z jater přímo do trávicí soustavy. Jde o zásadní změnu zpracování alkoholu v těle, protože při trávení ve střevech nevzniká jako meziprodukt žádný nebezpečný acetaldehyd. Ten je toxický a hraje klíčovou roli v řadě následků nadměrné konzumace alkoholu.
Vědci testovali účinnost nového gelu na myších, kterým byl podán alkohol jen jednou, stejně jako na myších, kterým byl alkohol podáván pravidelně po dobu deseti dnů.
Třicet minut po jednorázové dávce alkoholu snížila profylaktická aplikace gelu hladinu alkoholu u myší o 40 %. Pět hodin po požití alkoholu u nich klesla hladina alkoholu v krvi až o 56 % ve srovnání s kontrolní skupinou. Škodlivý acetaldehyd se u těchto myší hromadil méně a myši vykazovaly značně snížené stresové reakce v játrech, což se odrazilo na lepších krevních hodnotách.
U myší, kterým byl podáván alkohol po dobu 10 dnů, byli vědci schopni prokázat nejen nižší hladinu alkoholu, ale také trvalý terapeutický účinek gelu: myši, kterým byl gel podáván denně vedle alkoholu, vykazovaly výrazně nižší úbytek hmotnosti, menší poškození jater, lepší metabolismus tuků v játrech a také lepší krevní hodnoty.
Ostatní orgány u myší, jako je slezina nebo střevo, jakož i jejich tkáně také vykazovaly mnohem menší poškození způsobené alkoholem.
V budoucnu bude možné tento hydrogel, který obsahuje proteiny ze syrovátky a katalyzátory v podobě nanočástic železa a zlata, užívat před bujarým večírkem nebo během něj, jako ochranu před účinky acetaldehydu. Na rozdíl od dnešních přípravků proti „kocovině“, kterých je na trhu celá řada, hydrogel nebojuje se symptomy přílišné konzumace alkoholu, ale přímo s alkoholem samotným, tedy s produkty jeho rozkladu.
Mezzenga k tomu dodává, že je samozřejmě zdravější vůbec alkohol nepít. Nový hydrogel by se ale mohl uplatnit u lidí, kteří se nechtějí alkoholu kompletně vzdát a přitom chtějí v maximální možné míře chránit své zdraví.
Syntéza a morfologická charakterizace FeSA@FibBLG: ilustrace procesu syntézy FeSA@FibBLG (a); snímek FeSA @FibBLG pořízený metodami TEM (b), HAADF-STEM (c) a odpovídající snímky mapování EDS (d)
© Nature Nanotechnology