Tým odborníků americké univerzity v Austinu vytvořil nový typ nanokrystalového gelu, který obsahuje nepatrné nanokrystaly organizovaným způsobem propojené do podoby sítě.
Klíčovou vlastností nového materiálu vyvinutého na University of Texas v Austinu je, že ho lze přepínat mezi dvěma stavy pomocí změny teploty. Jde o změnu mezi stavem gelu a negelu, tj. suspenze nanokrystalů v roztoku. Tato schopnost předurčuje nový gel pro mnoho rozmanitých aplikací. Může například fungovat jako optický filtr, jehož vlastnosti se mění v závislosti na teplotě. Takový materiál by bylo možné využít třeba k regulaci teploty budov. Zajímavé využití by mohl mít i ve vojenských technologiích, především jako termální kamufláž.
Vlastnosti nového gelu je navíc možné detailně nastavit čili „programovat“, pomocí chemických úprav nanokrystalů a linkerů, tj. molekul, které je propojují. Nastavením vlastností těchto látek bude možné vyrobit gel, který bude vhodný pro konstrukci sítí z optických vláken nebo třeba izolačních materiálů pro kosmické lodě, které budou přistávat na cizích planetách.
Při vývoji programovatelného nanokrystalového gelu sehrály významnou roli superpočítačové simulace v univerzitním výpočetním centru Advanced Computing Center. Badatelé pokračují ve výzkumu a v současné době pracují na nanokrystalovém gelu, který se bude přepínat nikoliv mezi dvěma, ale mezi čtyřmi různými stavy. Díky tomu by měl mít ještě širší možnosti využití. Tento gel by měl být směsí dvou různých typů nanokrystalů, přičemž každý z nich bude schopný přepnout stav výsledného gelu, jako odpověď na změnu teploty nebo třeba určitý chemický signál.