Proces oxidace se projevuje v řadě nežádoucích jevů, od kažení potravin a kysnutí vína až po špatné hojení poranění. Proti oxidaci je možné použít antioxidanty, jejich působení však bývá jen krátkodobé.
Výzkumníci americké Texas A&M University nabízejí řešení problémů s nežádoucí oxidací v podobě nové technologie povlaků s antioxidační aktivitou. Tvoří je síť propletených nanovláken z polymeru, obohacená o antioxidant z červeného vína. Tyto povlaky jsou pevné, stabilní, a co je hlavní, zajistí působení antioxidantů po delší dobu.
Vedoucí výzkumu Adwait Gaikwad uvádí, že se jim povedlo vyladit výrobu polymerových nanovláken bez defektů, která jsou pro výrobu vysoce účinných antioxidačních povlaků jinak nezbytná. Každé z nanovláken je propojeno s několika molekulami antioxidantu. Ve výsledném povlaku je přitom ohromné množství nanovláken, což zajišťuje vysokou antioxidační aktivitu.
V předešlých výzkumech se objevily podobné materiály. Vyráběly se smísením polymeru s antioxidantem a pak se ze směsi vytvořil výsledný povlak. Takové materiály ale mají malou plochu povrchu a jejich antioxidační aktivita je jen omezená.
Jako antioxidant si badatelé vybrali kyselinu tříslovou, což je látka z velké skupiny polyfenolů, vyskytující se u řady druhů rostlin, včetně vinné révy. Tvůrce antioxidačního povlaku zaujala tím, že má nejen antioxidační, ale také výraznou antivirovou a antibakteriální aktivitu. Nový materiál má velkou plochu povrchu, výtečné mechanické vlastnosti a dokáže působit jako antioxidant po delší dobu. Tyto vlastnosti jej předurčují pro rozmanité aplikace, od obvazových materiálů v medicíně až skladování potravin.