V dnešní době se čím dál větší pozornosti těší vakcíny pro léčbu rakoviny imunoterapií založené na virových částicích. Jejich vývoj je však stále velmi komplikovanou záležitostí.
Tým badatelů finské University of Helsinki vytvořil novou platformu umožňující vyvíjet nanovakcíny založené na upraveném onkolytickém, tedy rakovinné buňky likvidujícím adenoviru. Takové viry se dnes standardně používají ve vývoji imunoterapií. Mohou infikovat a zničit buňky nádoru, ale zdravé buňky nechají na pokoji. Platformu označovanou jako ExtraCRAd tvoří onkolytický adenovirus, který je obalen v umělé membráně, odvozené od buněčné membrány nádorové buňky.
Jak uvádí jeden z vedoucího týmu tvůrců nové platformy pro nanovakcíny Hélder Santos, ExtraCRAd představuje praktickou a pokročilou technologii sázející na propojení onkolytického viru s membránou nádorových buněk. Tato platforma by mohla posloužit jako základ pro novou generaci personalizovaných protinádorových vakcín. Právě použití umělé membrány odvozené z buněk nádoru představuje nový a kreativní přístup, který by se mohl stát účinnou zbraní v léčbě i prevenci řady nádorových onemocnění.
Výsledky prvních experimentů jsou velmi slibné. Částice nanovakcíny ExtraCRAd zdatně infikují a ničí nádorové buňky jak v buněčných kulturách, tak i u zvířecích modelů lidských nádorových onemocnění.
Rovněž se ukazuje, že nanovakcína působí proti agresivním melanomům a nádorům plic, jak při léčbě imunoterapií, tak také jako prevence. V experimentech nanovakcína ExtraCRAd vytváří velmi specifickou imunitní odpověď, která cílí na buňky nádoru.