Když dojde k prudkému nárazu do hlavy, ať už je příčinou cokoliv, může být výsledkem otřes mozku nebo i poškození mozkové tkáně. Lidská lebka poskytuje mozku určitou ochranu, ale ještě lepší je, když hlavu v rizikových situacích chrání helma či přilba.
Výzkumný tým americké University of Wisconsin—Madison vytvořil velmi lehkou pěnu, která exceluje v absorbování energie nárazů a úderů. Tato pěna by mohla značně vylepšit vlastnosti stávajících ochranných pomůcek pro hlavu. Nový materiál je založen na vertikálně uspořádaných uhlíkových nanotrubičkách, které již samy o sobě mají výborné mechanické vlastnosti. V novém materiálu uhlíkové nanotrubičky vytvářejí mikrometrové válcovité struktury. Jejich rozměry badatelé vyladili metodou pokus omyl, když vyzkoušeli 60 různých typů mikrostruktury.
Vznikla pěna, která vykazuje 18× vyšší schopnost absorbovat mechanickou energii v porovnání s materiálem, který se dnes využívá při výrobě amerických vojenských přileb. Zároveň je mnohem pevnější a odolnější vůči poškození. Velkou výhodou je, že materiál si udrží své vlastnosti i za extrémních teplot, nízkých i vysokých.
Vědci při vývoji tohoto materiálu spolupracují s výrobcem helem Team Wendy. V současné době již probíhají experimenty s využitím pěny z uhlíkových nanotrubiček v nových typech helem, které se testují v reálných scénářích. Jak potvrzuje vedoucí výzkumu Ramathasan Thevamaran, jejich nový materiál má ohromný potenciál pro absorbování energie nárazů či úderů. Díky tomu odvrací následky nárazu do hlavy a podstatně snižuje riziko, že při takové události dojde k poranění mozku.