Nanoinženýři americké University of California v Santa Cruz vyvinuli nový čip, který v sobě spojuje nanopóry a optofluidní technologii. Tento čip nabízí doposud nevídané možnosti v řízení a regulaci analýz jednotlivých molekul a částic na čipu.
Holger Schmidt a jeho spolupracovníci vyzkoušeli své nové zařízení při práci s jednotlivými biomolekulami či organelami, včetně DNA, proteinů a ribozómů. S pomocí čipu ovládali jejich pohyb nepatrnými kanálky na čipu. Když například použili bakteriální ribozomy, tak dokázali ovládat jejich pohyb v kanálcích rychlostí 500 jednotlivých ribozomů za minutu. Zároveň svou technologii využili ke třídění různých typů molekul, které by bylo možné následně použít pro selektivní analýzy vybraných molekul ze směsi.
Technologii optofluidního čipu s nanopóry bude možné využít pro rychlé analýzy velkého počtu jednotlivých molekul za sebou. Molekula či částice se dostane do kanálku na čipu, kde bude pohotově analyzována pomocí optické analýzy. Tento proces se může rychle opakovat pro velký počet jednotlivých molekul.
Přidání nanopórů, které fungují jako nepatrné vstupní brány, na optofluidní čipy umožňuje detailně regulovat pohyb molekul v kanálcích, a zároveň nabízí možnost analyzovat elektrický signál, který vzniká při průchodu molekuly nanopórem. Technologie nanopórů se již velmi osvědčila v aplikacích pro čtení DNA a teď nanopóry prokazují své kvality jako programovatelné propusti v kanálcích optofluidního čipu. Právě nanopóry podle tvůrců nové technologie představují klíčový krok na cestě k uživatelsky příjemnému a výkonnému systému pro analýzy jednotlivých molekul, které se teď budou využívat stále častěji, v medicíně i jiných oborech.