Odborníci saúdskoarabské techniky KAUST (King Abdullah University of Science and Technology) vyvinuli nový typ inkoustu pro tisk, který překonává dosavadní obvyklou neslučitelnost vodivosti s průhledností. Tento inkoust by mohl najít uplatnění při výrobě solárních panelů a při stínění před elektromagnetickými vlnami.
Kovy, jako je měď nebo zlato, představují výtečné vodiče, které kladou elektrickému proudu jen minimální odpor. Kvůli tomu jsou takové kovy často využívány v elektronice. Další jejich typickou vlastností je neprůhlednost. Záření spíše odrážejí, než aby procházelo skrz. Na druhou stranu, v dnešní době je právě průhlednost užitečnou vlastností pro zařízení, která vytvářejí, detekují nebo manipulují elektromagnetické záření.
Jak uvádí vedoucí výzkumu Atif Shamim, sice existují průhledné a vodivé materiály, obvykle je ale nutné obětovat jedno ve prospěch druhého. Čím více je materiál průhledný, tím méně je vodivý a naopak. Shamimův tým jako řešení nabízí vodivý inkoust pro tisk, který je založen na polymeru, v němž jsou rozptýleny stříbrné nanodrátky.
Výsledný inkoust by mohl nalézt uplatnění v optoelektronice, například v solárních článcích. Shamim a spol. rovněž zjistili, že je možné jej využít pro stínění elektromagnetických vln. Vyvinuli strukturu nazvanou frekvenčně selektivní povrch (FSS, frequency selective surface), která díky inkoustu odráží elektromagnetické vlny o určité frekvenci, zatímco zbytek spektra prochází skrz. Vytištěné struktury FSS jsou praktické a značně ohebné, což je předurčuje k zajímavým aplikacím.