Odborníci americké Oak Ridge National Laboratory (ORNL) vyvinuli nový typ maziva, které by mohlo velmi podstatně omezit ekonomické ztráty, k nimž běžně dochází při provozu nespočtu systémů s pohyblivými částmi, od pohonů vozidel až po větrné a vodní turbíny.
Podle vyjádření ORNL jejich supermazivo snižuje tření oceli o ocel až 100×. Takový materiál by mohl ušetřit ekonomice ohromné částky. Jen ve Spojených státech představují ztráty způsobené třením a následným opotřebováním materiálu více než 1 bilion dolarů ročně, což je zhruba 5 % jejich hrubého národního produktu.
Jak uvádí vedoucí výzkumu Jun Qu, omezení tření má na provoz zařízení s pohyblivými částmi blahodárný vliv. Přitom dochází nejen k ušetření prostředků na údržbu, opravy, nebo dokonce nahrazení zařízení, ale i k podstatnému ušetření vynaložené energie.
Nový materiál týmu ORNL je založen na uhlíkových nanotrubičkách. Chová se jako superlubrikant, což znamená, že ošetřené komponenty vykazují prakticky nulové tření. Koeficient tření pro objekty z nechráněného kovu se pohybuje kolem 0,5. Při použití klasického maziva se koeficient tření u kovových součástí snižuje na hodnoty kolem 0,1. Za hranici pro superlubricitu se považuje hodnota 0,01, přičemž nový materiál má tuto hodnotu ještě o řád nižší (kolem 0,001).
Experimenty potvrdily, že uvedený materiál je dostatečně stabilní a může sloužit jako mazadlo. Cílem výzkumu bylo především to, aby se superlubricita přiblížila k běžným aplikacím. Až doposud jsme se s ní mohli setkat především v nanoměřítku anebo ve speciálních typech prostředí.