Terahertzové záření se nachází v oblasti elektromagnetického záření mezi mikrovlnným a infračerveným zářením. V dnešní době se terahertzovému záření věnuje velká pozornost pro jeho pozoruhodné vlastnosti. Může procházet papírem, oděvem, dřevem nebo stěnami, a zároveň dovede detekovat například znečištění ovzduší.
Terahertzové technologie by mohly přinést revoluci do bezpečnostních i medicínských zobrazovacích systémů. Dovedou přenášet velká množství dat a mohly by vést k rychlejší bezdrátové komunikaci. Velkou výhodou terahertzového záření je, že není ionizující, a tudíž nepředstavuje riziko pro lidské zdraví. Již dnes se využívá na některých letištích ke skenování pasažérů i nákladu.
Navzdory svému velkému potenciálu se ale jinak zatím příliš nevyužívá. Důvodem je hlavně to, že generování terahertzového záření je stále poněkud nepraktické a drahé. Elison Matioli ze švýcarského institutu Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL) a jeho kolegové postavili nové nanozařízení, které dokáže generovat vysokoenergetické a zároveň terahertzové čili vysokofrekvenční vlny. Přístroj funguje tak, že ve velmi rychlém sledu vytváří „jiskry“, náhlá vzepětí elektrického napětí, od cca 10 V na zhruba 100 V, během pikosekund.
Tento nanogenerátor je kompaktní a není drahý. Navzdory tomu má slušný výkon. Lze ho nainstalovat na čip nebo ohebné médium pro nositelnou elektroniku. V budoucnu by se podobná zařízení mohla stát součástí chytrých telefonů nebo podobných běžných mobilních zařízení. Možných aplikací se nabízí celá řada.