Vodíková energetika představuje jeden ze slibných směrů, který by mohl transformovat hospodářství směrem k vyšší udržitelnosti. Výzkum australské Curtin University přinesl nový, levnější a efektivnější elektrokatalyzátor pro výrobu „zeleného" vodíku z vody. Jednoho dne by mohl vést k rozmachu vodíkové energetiky.
Pro účel ekologické výroby vodíku se typicky používají katalyzátory z drahých kovů, jako je třeba platina. Úkolem katalyzátorů je urychlit reakci vedoucí k rozložení molekul vody na vodík a kyslík. Australský tým použil nikl s kobaltem, které přidal k levným a doposud nepříliš účinným katalyzátorům. Dosáhl tím snížení potřebného vstupu energie a zvýšení výtěžnosti vodíku.
Vedoucí výzkumu Guohua Jia je přesvědčený, že jejich objev by mohl mít dalekosáhlé důsledky pro udržitelnou výrobu vodíku. S kolegy použili 2D nanokrystaly železa a síry, které s katalýzou rozkladu vody mnoho nezmohou. Po přidání iontů niklu a kobaltu se však změnily na efektivní katalyzátory.
Nově vytvořený katalyzátor je podstatně levnější a také účinnější než dnes typicky používaný oxid ruthenia. Badatelé tímto katalyzátorem rozšiřují „paletu" možných kombinací chemických prvků pro katalýzu. Jejich nový materiál by se rovněž mohl prosadit jako účinný katalyzátor v řadě dalších aplikací. Dalším krokem týmu bude vývoj a testování materiálu ve větším měřítku, aby prověřili jeho komerční možnosti.
Austrálie v dnešní době vyrábí pouze 21 % energie z obnovitelných zdrojů. Podle Jiae je zřejmé, že bude muset, a nejen ona, ještě vyvinout značné úsilí, aby se energetika posunula dále od fosilních zdrojů.