Ohebné a nositelné detektory, které je možné přizpůsobit proporcím pacienta, by mohly přinést nové aplikace v medicíně a diagnostice.
Rentgenové snímkování představuje rychlou a bezbolestnou metodu, která umožňuje lékařům vidět dovnitř těla pacienta. Pro zhotovení snímků jsou nezbytné detektory rentgenového záření. V současné době mají obvykle podobu tuhých panelů, které se umisťují pod zobrazovanou část těla pacienta. Tyto panely přitom obsahují nebezpečné těžké kovy, jako je olovo nebo kadmium.
Dnešní detektory rentgenového záření jsou většinou zabudované do velkých a nemobilních zařízení, jako je výpočetní tomograf nebo mamograf, anebo jde o neohebné komponenty, jako například u zubních rentgenů.
Čínský výzkumný tým však nedávno vyvinul nositelný detektor rentgenového záření, který je založen na netoxických kovoorganických materiálech MOF (metal-organic frameworks). Tento materiál je v detektoru uložen mezi ohebným plastem a zlatými elektrodami, díky čemuž zařízení dosahuje vysokou citlivost zobrazování.
Použitý materiál MOF čínského týmu neobsahuje nebezpečné těžké kovy. Tvoří jej nikl, který je propojený s organickými molekulami DABDT (2,5-diaminobenzen-1,4-dithiol). Podle prvních experimentů jsou tyto detektory velmi dobře citlivé na rentgenové záření o energii 20 keV (kiloelektronvoltů), což odpovídá záření běžně používanému při zobrazování v medicínské diagnostice.
Badatelé jsou přesvědčeni, že jejich nová technologie je slibná pro novou generaci radiologických zařízení v medicíně, která bude zahrnovat i nositelnou a výrazně ohebnou techniku.