V soudobé elektronice je jedním z klíčových problémů teplo, které vzniká během činnosti elektronických zařízení. Vědci však nedávno vyvinuli nový materiál, který vede teplo o 150 % účinněji než konvenční materiály používané při výrobě pokročilých čipů.
Použití ultratenkých křemíkových nanodrátků se zvýšenou tepelnou vodivostí by mělo umožnit výrobu menších a rychlejších elektronických zařízení díky vysoké účinnosti přenosu tepla, která 2,5× předčí soudobé technologie. Budoucí zařízení s takovou elektronikou by mohla přispět ke snížení spotřeby energie.
Jak uvádí Junqiao Wu z americké University of California v Berkeley, jejich objev umožňuje obejít přirozené limity křemíku, pokud jde o jeho schopnost vést teplo. Zjistili, že tepelnou vodivost křemíku podstatně zlepší, pokud je ve formě izotopicky čistých nanodrátků tvořených křemíkem-28. Jde o nejběžnější izotop křemíku, nikoliv však jediný. Problémy s teplem dělají ostatní běžné izotopy, křemík-29 a křemík-30. Křemíkové nanodrátky obvykle vedou teplo hůře než běžný křemík, ale použití izotopicky čistého křemíku zásadně mění situaci.
V experimentu vědci nejprve vyzkoušeli masu křemíku-28 o velikosti 1 mm3. Podle očekávání a dřívějších experimentů vedl teplo lépe jen asi o 10 %. Pak použili nanodrátky křemíku-28, u nichž očekávali zhruba dvojnásobné zlepšení. Ve srovnání se stejně velkými nanodrátky z běžného křemíku ovšem vedly teplo lépe o neuvěřitelných 150 %. Vysvětlení spočívá v homogenní vrstvě oxidu křemíku kolem nanodrátku, která „drží“ teplo v jeho nitru. Jde o nový fyzikální fenomén, který by mohl přinést průlom ve výrobě elektroniky.