Tripeptid hyp-Phe-Phe umožňuje generovat elektřinu pomocí mechanického pohybu uvnitř lidského těla.
V medicíně, ať už v diagnostice, anebo při léčbě řady různých onemocnění či zranění, se čím dál častěji uplatňují rozmanité funkční implantáty vyžadující zdroj energie. Potřebnou energii mohou dodávat baterie, ty je ale nutné po čase vyměnit, což souvisí s dalším operativním zákrokem. Jsou ale i jiné možnosti.
Mezinárodní tým badatelů vedený odborníky izraelské Tel Aviv University vyvinul nanotechnologii, která umožňuje generovat elektřinu pomocí mechanického pohybu přímo uvnitř lidského těla. Klíčovou součástí nanotechnologie je nový a velmi pevný materiál biologického charakteru, který je podobný proteinu kolagenu. Je netoxický a neohrožuje tkáně v lidském těle. Nanotechnologie by se mohla uplatnit v mnoha různých medicínských zařízeních jako autonomní a bezpečný zdroj energie, který využívá přirozené pohyby lidského těla a jeho součástí, včetně tlukotu srdce, pohybu čelistí nebo pohybů trávicí soustavy.
Vědci potřebovali materiál s vlastnostmi kolagenu. Samotný kolagen má příliš velké a komplexní molekuly, takže hledali minimalistické a jednodušší řešení. Výsledkem jejich úsilí je tripeptid Hyp-Phe-Phe, tedy velmi krátká biomolekula, která obsahuje pouze tři aminokyseliny. Tyto molekuly se samovolně poskládají do struktury podobné kolagenu, která je ohebná a zároveň pevná podobně jako titan.
Badatelé následně vytvořili z tohoto biomateriálu nanostruktury, které jsou vysoce piezoelektrické a zároveň vhodné k použití v lidském těle. Dnešní srovnatelné piezoelektrické materiály využívají olovo a jsou toxické.