Vyrobit jednu vrstvu nanoplátku konvenčním postupem trvá asi hodinu, japonští vědci však vyvinuli technologii, která zrychluje celý postup na pouhou minutu.
Kapání koloidního roztoku na ohřátý substrát a následné odsátí přebytečného roztoku vede k vytváření velmi kvalitních 2D filmů, které mohou mít i poměrně velkou velikost
© Minoru Osada / Nagoya University
2D nanoplátky (nanosheet) mají tloušťku v nanometrech, takže z boku nejsou patrné pouhým okem (právě proto jsou označovány jako 2D). Přesto, nebo spíše právě proto hledají uplatnění v řadě různých odvětví, včetně elektroniky, katalýzy, uskladňování energie nebo biomedicíny. V současnosti jsou nanoplátky z grafenu či anorganických látek, které mají zajímavé vlastnosti, testovány v mnoha zařízeních, od solárních článků po senzory a baterie. Od klasických materiálů se jejich protějšky v podobě nanoplátků liší elektrickými, optickými nebo také tepelnými vlastnostmi.
Širšímu uplatnění nanoplátků ale v dnešní době brání jejich komplikovaná výroba. Současné techniky používané k výrobě těchto tenkých filmů, jako např. Langmuir-Blodgettova metoda, vyžadují kvalifikovanou obsluhu, složité podmínky a čas. Jak uvádí Minoru Osada z japonské Nagoya University, vyrobit jednu vrstvu nanoplátku konvenčním postupem trvá asi hodinu. Osada s kolegy vyvinul novou technologii výroby nanoplátků, která zrychluje celý postup na pouhou minutu.
Jde o automatizovaný proces zahrnující kapání koloidního roztoku pipetou na ohřátý substrát a následné odsátí přebytečného roztoku. Výsledkem je velmi kvalitní 2D film, který může mít značnou velikost. Nový postup by se mohl stát základem průmyslové výroby nanoplátků. Je jednoduchý, rychlý a využívá pouze malé množství zmíněného roztoku.
Velkou výhodou nového výrobního procesu je možnost využití automatické pipety a to, že nevyžaduje specializované znalosti či vybavení. Je možné ho použít pro výrobu nanoplátků různého složení a struktury. Mohou to být oxidy, grafen nebo třeba nitrid bóru. Také je možné tímto způsobem vyrábět nanoplátky na substrátech rozmanitých tvarů, velikostí i materiálů. Podle Osady jde o velmi univerzální metodu.