Odborníci amerických laboratoří Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) vyvinuli novou metodu 3D tisku se živými mikroby. Prostřednictvím nové technologie 3D tisku se živými mikroby je možné vytvářet sofistikované biofilmy různých tvarů, které nacházejí široké uplatnění. Je možné je využívat například při detekci uranu a dalších vzácných látek, při recyklaci prvků vzácných zemin nebo při čištění odpadních vod.
Nový postup využívá biopryskyřici, kterou je možné zpevnit světlem a která obsahuje bakterie. S tím materiálem William Hynes a jeho tým dokázali vytisknout různé umělé biofilmy, které připomínají přírodní společenstva mikrobů. Pro účely tohoto tisku v laboratořích LLNL vyvinuli speciální 3D biotiskárnu Stereolithographic Apparatus for Microbial Bioprinting (SLAM). S tímto zařízením je možné tisknout umělé biofilmy v rozlišení 18 mikronů, což se blíží velikosti lidské buňky. Badatelé následně v experimentech prokázali, že se jejich 3D tištěné biofilmy mohou uplatnit při biologické detekci uranu a při biotěžbě prvků vzácných zemin. Rovněž zjistili, že působení těchto biofilmů souvisí s jejich geometrickým uspořádáním.
Bakteriální biofilmy jsou v centru pozornosti vědců, a to z řady důvodů. V medicíně jsou často příčinou závažných obtíží a komplikací, ať už během infekce v těle pacienta, anebo v medicínských zařízeních. Zajímají se o ně i v biotechnologiích, v průmyslových provozech nebo třeba v technologiích čištění vody. Výzkum biofilmů je ale komplikovaný. 3D tištěné umělé biofilmy mohou být v tomto směru velmi prospěšné. Vědci si teď mohou připravit a studovat biofilmy definovaného složení a tvaru.