Chytré oblečení bude sledovat zdravotní stav majitele, podobně jako to dnes dělá nositelná elektronika. Může také zavolat o pomoc, pokud se člověk stane obětí nehody, úrazu nebo náhlé újmy na zdraví.
V blízké budoucnosti se můžeme dočkat chytrého oblečení. Díky miniatur izovaným elektronickým obvodům z vhodných materiálů bude takové oblečení komunikovat s chytrým telefonem, počítačem, autem a dalšími smart prostředky.
Vyvinout takové oblečení ale není snadné. Zásadní překážkou je skutečnost, že oblečení musíme pravidelně prát. Elektronika přitom vodu obvykle moc dobře nesnáší. Tým odborníků americké Purdue University však vyvinul novou metodu, která umožňuje proměnit prakticky jakoukoliv konvenční látku na chytrý materiál pracující s energií, přitom bez potřeby baterie. A jako každé správné oblečení ho lze pravidelně vyprat v pračce.
Klíčovým prvkem nové technologie je nástřik látky se zabudovanou elektronikou roztokem s vysoce hydrofobními molekulami. Díky tomuto nástřiku chytré oblečení odpuzuje vodu, olejnaté látky i bláto. Elektroniku v oblečení ochrání i v pračce. Další výhodou takového nástřiku je, že stačí velmi tenká vrstva. Výsledné oblečení je ohebné, roztažitelné a prodyšné, zhruba jako běžné bavlněné tričko.
Chytré oblečení týmu Purdue Univerzity těží energii z Wi-Fi a podobných rádiových vln v prostředí. Tou pak oblečení pohání svou elektroniku. Aplikace mohou být rozmanité a pozoruhodné, včetně rukavic, které rozsvítí špičky prstů, když se přiblíží k materiálu pod proudem, a varují tím před možnou elektrickou ránou.
Fota: Rebecca McElhoe