Inženýři amerického MIT nedávno vyrobili rekordně černý materiál. Je asi desetkrát černější než jakýkoliv jiný doposud známý materiál. Ve skutečnosti jde o nanomateriál, který je vyroben z vertikálně uspořádaných uhlíkových nanotyčinek.
Nanotyčinky v tomto materiálu vytvářejí hustý les zcela nepatrných vláken. Brian Wardle a jeho kolegové tento les v nanosvětě vypěstovali na povrchu tenké hliníkové fólie s přidaným chlórem. Takto vzniklý materiál pohlcuje nejméně 99,995 % dopadajícího světelného záření, což z něj dělá nejčernější materiál na světě.
Tvůrci nejčernějšího materiálu nejen publikovali svůj výzkum, ale rovněž ve spolupráci s umělcem MIT Diemutem Strebem vytvořili z tohoto materiálu unikátní umělecké dílo. Použili k tomu 16,78karátový přírodní diamant, jehož cena se odhaduje na 2 miliony dolarů, a potáhli jej svým novým materiálem. Drahokam, který se předtím blyštil jako jiné podobné diamanty, teď připomíná oko nejtemnější prázdnoty. Pozoruhodné umělecké dílo se stalo součástí výstavy v newyorské burze (New York Stock Exchange) pod názvem „The Redemption of Vanity“, tedy „Vykoupení marnosti“.
Wardle k tomu dodává, že jejich nanomateriál nabízí uplatnění nejen při tvorbě dechberoucích uměleckých děl, ale také v celé řadě optických zařízení, včetně přístrojů pro pozorování vesmíru. Mohl by se objevit například na pokročilých teleskopech, které budou pátrat po obyvatelných planetách. Wardle a spol. si tuto technologii patentovali a zároveň ji uvolnili pro umělce, kteří ji využijí v nekomerčních uměleckých projektech.