Tým čínských badatelů vytvořil náplast s mikrojehličkami, která aplikuje DNA vakcínu proti covidu-19 do kůže. Dosavadní testy náplasti ukázaly, že takto aplikovaná vakcína vyvolává silnou imunitní odpověď v buněčných kulturách i u pokusných myší.
Proti koronaviru jsou aktuálně očkovány už téměř 4 miliardy lidí, tedy asi polovina světové populace. Na řadě míst ale dostupnost očkování komplikují problémy s logistikou a skladováním vakcín. Tento problémy by mohly vyřešit v Číně vyvíjené náplasti s mikrojehličkami obsahující vakcínu. Její hlavní výhoda spočívá v tom, že je možné ji skladovat až 30 dní při pokojové teplotě.
Řada vakcín přitom musí být skladována při nízkých teplotách. Rovněž se obvykle aplikují injekcí do svalu, kde se však nevyskytuje mnoho imunitních buněk. Vědci se proto snaží dostat vakcínu do kůže, kde se naopak imunitních buněk, které jsou nutné k vytvoření požadované imunitní reakce, vyskytuje velké množství.
Badatelé pro své náplasti použili DNA vakcínu, jejíž výroba je snadnější než v případě RNA nebo proteinové vakcíny. Samotná DNA je také stabilnější. V klinických testech s vakcínou aplikovanou do svalu se ale DNA vakcíny příliš neosvědčily, protože se molekula DNA nejprve musí dostat do buněčného jádra, aby vakcína fungovala. To je ve svalu komplikované. Naproti tomu DNA vakcína aplikovaná náplastí s mikrojehličkami funguje mnohem efektivněji.
Náplast obsahuje stovku biologicky rozložitelných mikrojehliček, jejichž průměr odpovídá asi jedné desetině včelího žihadla. Mikrojehličky bezbolestně proniknou do kůže a dopraví tam nanočástice, na jejichž povrch je připojená DNA s návodem na vybraný protein pandemického koronaviru.