Nanostruktury z fosfidu kobaltu je snadné vyrobit, a také velmi snadno vyrábějí vodík z vody pomocí elektrolýzy. Podobají se zahradní půdě, travinám či bylinám s květy a jsou slibné pro vodíkovou energetiku.
Chemik Ning Yan z nizozemské University of Amsterdam a jeho kolegové připravili tyto nanostruktury relativně jednoduchým způsobem, pomocí metody elektrochemické depozice hydroxidu kobaltu. Výsledné nanostruktury, které připomínají součásti miniaturní zahrady, slouží jako výkonné katalyzátory v elektrolýze vody. Podílejí se jak na vzniku vodíku, tak i kyslíku.
Yanův tým si svou nanozahrádku napěstoval na látce z uhlíkových vláken. To je běžný materiál pro výrobu elektrod v palivových článcích a v elektrolýze. Na tuto látku nejprve umístili vrstvu „půdy“ z hydroxidu kobaltu, která zajistí větší stabilitu výsledných nanostruktur. Následně pak pomocí změn koncentrace iontů a také změn teploty prostředí dokázali na „půdě“ vypěstovat nanotraviny o průměrné délce 1,5 μm a tloušťce zhruba 100 nm. Pomocí elektrochemické depozice přidali nanolisty a nanokvěty. Nanozahrádku nakonec aktivovali pro katalýzu přeměnou hydroxidu kobaltu na fosfid kobaltu.
Experimenty potvrdily, že nanozahrádky katalyzují nejen vznik vodíku, ale také kyslíku. Při těchto pokusech přitom použili zařízení se symetrickými elektrodami, přičemž jak na katodě, tak i na anodě byly přítomné identické nanozahrádky. Výzkum nadále pokračuje a do budoucna by mohly vzniknout další struktury vytvořené podobným způsobem, které by mohly sloužit jako katalyzátory významných průmyslových chemických reakcí.