Detailní studia přírodních organismů přinášejí mnohé inspirace pro vývoj nových materiálů a technologií. Například pro zlepšení ekonomiky lodní dopravy, ochranu podmořských zařízení či při boji s bakteriemi.
Okolní příroda nás zásobuje nepřeberným množstvím nápadů. Velmi pozorně je sledují i nanotechnologové, kteří často nacházejí inspiraci u rozmanitých organismů. Odborníci australské Flinders University s dalšími kolegy studovali mikroskopické uspořádání povrchů přírodních materiálů, mimo jiné kůže žraloků a povrchu křídel vážek.
Youhong Tang a jeho spolupracovníci se zaměřili na zvláštní strukturu žebrovaných povrchů kůže u některých žraloků. Taková kůže snižuje odpor vody u rychle plovoucích žraloků a zároveň brání nežádoucímu usazování mikroskopických organismů na jejich pokožce.
Nanomateriály inspirované žraločí kůží by se mohly uplatnit například při vývoji lodí s úsporným provozem, které díky nižšímu odporu vody spotřebují podstatně méně paliva. Prospěly by i podmořským potrubím a dalším podobným povrchům, které jsou náchylné k usazování mikroskopických organismů.
To Vi Khanh Truong s dalšími odborníky naproti tomu studovali antibakteriální účinky povrchů křídel hmyzu, konkrétně vážek a cikád. Jsou na nich vytvořeny nanobodce, které mohou fatálně poškodit bakteriální buňky. Pokud se nějaká bakterie usadí na povrchu hmyzího křídla, nanostruktury ji mohou proděravět a zničit.
Uvedené přírodní materiály nám pomáhají v boji se stále rostoucím rizikem bakteriálních infekcí, které těsně souvisí s evolucí bakteriální rezistence vůči antibiotikům. Vyvíjíme sice nové materiály a struktury, které dovedou ničit bakterie, ale zároveň si můžeme vypůjčit osvědčené technologie, které vznikají v přírodě působením přírodního výběru.