Klasické pesticidy jsou při použití obvykle hned aktivní a brzy jsou spláchnuty vodou, což vede k jejich nadměrnému užívání, nízké účinnosti, a také k vážným důsledkům pro životní prostředí. Vědci proto intenzivně pracují na vývoji ekologicky šetrnějších forem aplikace pesticidů s postupným uvolňováním v malých množstvích.
Čínský výzkumný tým z Hefei Institutes of Physical Science při tamní akademii věd vyvinul novou metodu pro aplikaci pesticidů, která spoléhá na porézní mikrosféry z nanotrubiček halloysitu (HNT). Jde o hydratovaný jílový minerál ze skupiny kaolinitu, který je slibným pro rozmanité nanotechnologie ve farmaceutickém průmyslu a biomedicíně.
Dotyčné mikrosféry vědci vytvořili s využitím reverzibilních koordinačních interakcí, což zaručuje, že mohou reagovat na změny pH, vlhkosti a na působení enzymů. Badatelé naplnili mikrosféry insekticidem avermektinem a herbicidem prometrynem, poté je pokryli komplexem kyseliny tříslové a železa. Takto vytvořené nanočástice pojmou velké množství pesticidu, který se po aplikaci uvolňuje působením slabých kyselin.
Takto aplikované pesticidy uzavřené v mikrokuličkách jsou navíc zvýšeně odolné vůči ultrafialovému záření, lépe se přichycují k listům a méně unikají do okolní půdy. Zároveň nemají žádné doposud pozorovatelné nežádoucí účinky na rostliny ani na půdní mikroorganismy. Nová technologie by tak mohla vést ke snížení zátěže, kterou dnes představují pesticidy pro životní prostředí.
Schematické znázornění výroby a mechanismu chytrých pesticidů © Teng Guopeng / Hefei Institutes of Physical Science