Nanostrukturovaný povrch galvanizované oceli vykazuje superhydrofobní (SH) vlastnosti a odpuzuje mikroby, houby i nečistoty, čímž prodlužuje životnost přepravních kontejnerů.
Pro uskladnění sklizených plodin se často využívají kontejnery z galvanizované oceli. Jsou pevné, trvanlivé a oproti nerezové oceli jsou levnější. Přesto často podléhají korozi, kterou vyvolávají mikroby na povrchu kontejnerů.
Mustafa Akbulut z americké Texas A&M University a jeho spolupracovníci vyvinuli nanostrukturovaný povrch, který zajišťuje lepší hygienu a vyšší odolnost zmíněných kontejnerů vůči kontaminaci bakteriemi, houbami nebo nečistotami. Jak potvrzuje Akbulut, na běžné oceli se obvykle hromadí mikroorganismy, ale ocel s jejich povrchem jim v tom výrazně brání. Nanostrukturovaný povrch galvanizované oceli má superhydrofobní vlastnosti a odpuzuje mikroby i nečistoty.
Během vytváření nanostrukturovaného povrchu se nemění vlastnosti galvanizované oceli, její struktura ani mechanická pevnost. Nanostruktura představuje jen zcela svrchní, velmi tenkou vrstvu oceli, která je v kontaktu s uskladněnými plodinami. Experimenty potvrdily, že nanostrukturovaný povrch galvanizované oceli omezuje růst bakterií i hub rodu Aspergillus.
Nová technologie by mohla nalézt využití nejen při skladování plodin určených pro přímou konzumaci, jako je ovoce nebo zelenina, ale i v obilných silech a podobných zařízeních. Povrchy odolné vůči mikrobům i nečistotám jsou příslibem pro zlepšení bezpečnosti potravin.
Nanostrukturované povrchy by se rovněž mohly uplatnit u zemědělských strojů a zpracovatelských zařízení, kde by zvýšily kvalitu výsledných produktů, na nichž by bylo méně nečistot. Tvůrci nového typu povrchu budou usilovat o to, aby se prosadil mezi zemědělci.
Normální ocel má tendenci shromažďovat patogeny a mikroorganismy, ale potažená ocel tento problém překonává. Nanopovrch bakterie odpuzuje, takže na něm neulpívají
© Texas A&M University College of Engineering / Journal of Food Engineering