Odborníci japonského výzkumného centra Riken vyvinuli postup, s jehož pomocí je možné vylepšit pěstované plodiny bez nutnosti je šlechtit či vytvářet geneticky modifikované rostliny. Jde o účinný postup s velmi jednoduchou aplikací.
V dnešní době už můžeme přímými zásahy měnit genomy a vytvářet geneticky modifi kované plodiny mnohem rychleji než tradičním šlechtěním. není to ale jednoduché. Vyžaduje to čas, peníze, a pokud možno také širokou podporu veřejnosti. Masaki odahara se spolupracovníky vytvořili alternativu, která zmíněné problémy překonává. Používají bioaktivní látky, které se aplikují v podobě spreje, nastříkáním na listy či třeba stonky dané rostliny. důležitou součástí spreje je přitom látka, která funguje jako nosič a dostane zmíněnou bioaktivní látku do buňky, skrz buněčnou stěnu. Právě postřik je podle badatelů nejvíce efektivní metodou, při které je možné relativně snadno ovlivnit velké plochy s pěstovanou plodinou.
Vědci se zaměřili na peptidy pronikající buněčnou stěnou (ccP — cell-penetrating peptides). Jedním z důvodů bylo, že tyto peptidy mohou pronikat nejen do buněk jako takových, ale také do buněčných organel [drobné mikroskopické útvary uvnitř buněk, se specifi ckou funkcí, které jsou funkční obdobou orgánů u živočichů — pozn. red.], jako jsou chloroplasty [zelené buněčné organely patřící mezi plastidy, velmi bohaté na membrány a probíhá v nich fotosyntéza — pozn. red.]. badatelé za tím účelem vytvořili peptidy, které cílí přímo na chloroplasty, a s příslušným nanosprejem se jim podařilo ovlivnit geny v jejich nitru. První experimenty potvrzují, že postup funguje a že dochází k požadovaným změnám vlastností dané plodiny. dalším krokem by mělo být zlepšení účinnosti transportu bioaktivních látek pomocí nanospreje.