Výzkumný tým vedený odborníky institutu SMART vyvinul nanosenzor pro rychlé testování rostlinných hormonů, první svého druhu na světě. Tyto nanosenzory pracují rychle, přičemž mohou například monitorovat reakci rostliny na herbicidy nebo nějaké jiné biologicky aktivní látky. Podle svých tvůrců by mohly přinést pokrok při zlepšování produkce plodin i při výzkumu hormonálních procesů v rostlinách.
Michael Strano z institutu SMART (Singapore-MIT Alliance for Research and Technology) a jeho spolupracovníci navrhli nanosenzory tak, aby detekovaly dva syntetické rostlinné hormony ze skupiny auxinů, kyselinu 1-naftyloctovou (NAA) a kyselinu dichlorfenoxyoctovou (2,4-D). Tyto látky se běžně používají v zemědělství, první pro regulaci růstu rostlin a druhá jako herbicid. Dnes sice existují metody, jak tyto látky v rostlinách detekovat, bývají ale destruktivní a neposkytují údaje v reálném čase.
Nanosenzory využívají již dříve vyvinutou technologii CoPhMoRe (corona phase molecular recognition). Jde o využití struktury s heteropolymery a uhlíkovými nanotrubičkami, které dovedou rychle detekovat zmíněné syntetické hormony NAA a 2,4-D v živé rostlině. Vědci úspěšně otestovali nanosenzory v běžně pěstovaných plodinách, včetně čínského zelí, špenátu a rýže, a to v různých typech kultur, jako je klasické pěstování v půdě, hydroponie nebo kultury rostlinných explantátů.
Jak uvádí Strano, senzory s technologií CoPhMoRe byly doposud používány k detekci relativně jednoduchých látek, jako je peroxid vodíku či těžké kovy. Jejich nanosenzory představují první úspěšnou aplikaci této technologie pro rostlinné hormony.