V poslední době se objevují relativně jednoduché a dostupné diagnostické testy, které mohou vystopovat i velmi malá množství určitého biomarkeru ve zkoumaném vzorku biologické tekutiny, jako je například krev. Problém je ale v tom, že tyto testy spoléhají na fluorescenci, která je v případě nepatrných množství detekované látky velmi slabá. Proto je nutné tyto testy vyhodnocovat zařízením, které bývá objemné a drahé.
Odborníci americké Duke University zjistili, že s pomocí speciálních nanokostek stříbra mohou zesílit fluorescenci při detekci hledané látky více než 150krát. V kombinaci se snadno použitelnými a levnými diagnostickými testy se díky této nanotechnologii otevírá možnost testovat nepatrná množství biomarkerů nebo virů levněji a ve velkém.
Maiken Mikkelsen a jeho spolupracovníci využili plazmoniku, tedy jevy související s plazmony, kvazičásticemi podélných oscilací elektronového plynu v pevných látkách. Plazmony vznikají i na povrchu zmíněných nanokostek stříbra. Pokud se fluoreskující molekula dostane mezi nanokostku stříbra a kovový povrch, v tomto případě zlatý, tak dojde k interakci jejich magnetických polí. Výsledkem pak je, že fluoreskující molekula září mnohem silněji než obvykle.
Výzkum Mikkelsenova týmu ukazuje, že plazmonika může teoreticky zvýšit jas fluorescence až v násobcích desítek tisíc. Použití nanokostek stříbra společně s dalšími pokročilými technologiemi, jako jsou mikrokapalinové prvky, by mělo vést ke vzniku diagnostického zařízení, jehož výsledky zvládne analyzovat obyčejný chytrý telefon.
Obr.: www.photonics.com