Milionům pacientů s astmatem pomáhají dýchat inhalátory založené na steroidech. Nezabírají však u každého a jsme svědky nárůstu počtu nemocných a stovek tisíc mrtvých, které má tato nemoc každoročně ve světě na svědomí. Je tedy zřejmé, že nutně potřebujeme nové typy léčby astmatu.
Tým badatelů americké University of Connecticut vyvíjí novou léčbu, která je založena na tlumení vybraných genů pomocí speciálních nanokapsulí a jejich obsahu, které vede ke zmírnění příznaků astmatu. Vycházejí z toho, že kortikosteroidy nepomohou každému pacientovi, a především u nich je nutné tlumit astma jiným způsobem.
Vytvořili proto nanokapsule z nukleových kyselin (NAN — nucleic acid nanocapsule), které dopravují do těla pacienta speciální enzym DNAzym. Jeho úkolem je tlumit aktivitu proteinu GATA-3, což je významný regulační faktor řady biologických procesů. Právě GATA-3 hraje podstatnou roli v přehnané reakci imunitního systému na podněty z okolí, což je podstatou rozvoje astmatu.
Výroba nového nanomateriálu je založena na surfaktantech, které se samovolně shlukují do micel, jež mají ve výsledku velikosti kolem 60 nm. První experimenty ukazují, že kombinace nukleových kyselin a nanotechnologie je v tomto případě velice účinná. Umožňuje efektivní léčbu přímo ve zdroji zánětů při astmatu. U myší s uměle vyvolanou alergií na roztoče vedla tato léčba k utlumení zánětlivých procesů v plicích a k celkovému zlepšení stavu. Nanokapsule se osvědčily také v experimentech s lidskými buňkami. Použití nového nanomateriálu s velkým účinkem rovněž vede k tomu, že je možné aplikovat menší množství léčiva.