Australský výzkumný tým vyvinul postup zahrnující umísťování jednoho atomu po druhém na křemíkový podklad. Tímto způsobem bude možné stavět kvantové počítače s využitím stejných metod, jaké se dnes používají k výrobě osvědčené elektroniky.
V dnešní době se čím dál častěji hlásí o slovo kvantové počítače, které by mohly přinést průlom v řadě odvětví. Nejprve je ale nutné získat technologie, které umožní jejich praktický provoz.
Ukládání atomů na křemíkový podklad doposud představuje poněkud nahodilý proces, jako když na okno dopadají kapky deště. David Jamieson a jeho kolegové z australské University of Melbourne však věří, že s jejich novým postupem bude možné tento proces natolik zpřesnit, že umožní stavět kvantová zařízení ve velkém měřítku.
Jamiesonův tým dokázal umísťovat ionty fosforu jeden po druhém na křemíkový podklad, a vytvořit tak kvantový čip s qubity, tedy kvantovou obdobou konvenčních elektronických bitů. Tímto způsobem bude možné vystavět celé struktury kvantových procesorů.
Jak uvádějí badatelé, namísto tohoto, aby náhodně implantovali mnoho různých atomů a pak vybírali ty struktury, které budou fungovat nejlépe, se svým postupem mohou atomy uspořádat podle potřeby, podobně jako tranzistory při výrobě konvenčních polovodičových čipů.
Jamieson s kolegy při svém výzkumu využili pokročilou technologii pro citlivé rentgenové detektory a speciální mikroskop atomárních sil, původně vyvinutý pro misi evropské meziplanetární sondy Rosetta, společně s počítačovým modelem pro určování trajektorií iontů implantovaných do křemíkového podkladu.