Inkousty s fázovou změnou, které mění strukturu a vlastnosti při změně teploty prostředí, představují nový typ nanomateriálu, který by mohl změnit způsob, jakým ohříváme či ochlazujeme vnitřní prostory, ať už jde o budovy, domácnosti, nebo třeba automobily.
Nanoinkousty založené na oxidu vanadu a kompozitních nanomateriálech nabízejí sofistikovanou pasivní regulaci klimatu a mají enormní potenciál pro snížení spotřeby energie vynakládané na klimatizaci a ohřev lidmi užívaných prostor, a tím pádem i pro redukci emisí uhlíku. Jsou výsledkem výzkumu týmu odborníků, který vedl Mohammad Taha z australské University of Melbourne.
Nový materiál funguje tak, že se podle okolního prostředí mění jeho vlastnosti, což ovlivňuje množství záření, které takovým materiálem projde. Taková pasivní kontrola klimatických poměrů může zařídit příjemné podmínky ke každodennímu životu a zároveň snížit náklady právě na klimatizaci či topení.
Například aplikace takového nanoinkoustu na fasádu budovy zajistí, že v zimě během dne projde do budovy více tepelného záření, zatímco v noci nanoinkoust udrží více tepla uvnitř budovy. V létě naopak blokuje vstup tepla do budovy.
Nanoinkoust je možné nastříkat sprejem nebo přidat jako složku při přípravě nátěrů. Je rovněž možné ho přidat do textilu, aby tak vznikl „chytrý oděv“, který bude regulovat teplotu za extrémních podmínek.
Nanoinkoust se může stát také součástí ohebné či nositelné elektroniky a zlepšit její výsledné vlastnosti.
Tvůrci si již zmíněný pozoruhodného materiál patentovali a jejich dalším cílem je zahájení průmyslové produkce.