Nedávný výzkum kanadských odborníků University of Alberta ověřil, že nanomateriál vytvořený z odpadu po těžbě je velmi účinný při dekontaminaci vody a půdy, například právě po těžbě surovin.
Odpady po těžbě bývají problematické pro životní prostředí. V některých případech však mohou být překvapivě i užitečné. Příkladem je nanohumus, látka, kterou je možné získat z odpadu po těžbě uhl í, rozmělněním na prach. Podle Yihan Zhao z výzkumného týmu má tento černý materiál vynikající fyzikální a chemické vlastnosti, díky nimž vychytává těžké kovy z kontaminované vody a půdy.
Nanohumus tvořený přírodními organickými látkami funguje jako houba, která do sebe nasává těžké kovy. Zhao s kolegy to vyzkoušeli na odpadní vodě s kadmiem, což je jeden z nejběžnějších těžkých kovů kontaminujících odpadní vody při těžbě. Ukázalo se, že při vyšší koncentraci kadmia je 90 % tohoto těžkého kovu odstraněno nanohumusem již za 15 minut. Po 24 hodinách působení to bylo 93 %. Podle badatelů je tento postup rychlý, efektivní a bezpečný.
Soudobé metody dekontaminace často využívají velké množství chemikálií, které mohou být samy o sobě problémem pro životní prostředí. Některé metody zase vyžadují velké množství elektrické energie anebo jsou náročné na čas. Trvají celé týdny i měsíce.
Vědci jsou přesvědčeni, že jejich technologie nabízí levný, účinný a prakticky dobře využitelný postup pro dekontaminaci průmyslově znečištěné vody a půdy, jak v případě těžby, tak i v průmyslové výrobě. Mohl by být obzvláště vhodný pro méně rozvinuté země, které mají k dispozici méně zdrojů.