Polymerové nanodrátky zvládají s pomocí propíchnutí T-lymfocytů lépe dopravit molekuly terapeutické miRNA a díky tomu mohou být ještě lepšími bojovníky proti nádorům či infekcím.
Adoptivní T-buněčná imunoterapie je jednou ze slibných nových metod, které se objevily v léčbě nádorů i dalších závažných onemocnění. Z krve pacienta se izolují T-lymfocyty, které představují významnou součást imunity, v laboratoři se vylepší a vstříknou zpět do pacienta, aby bojovaly proti nádorům a infekcím.
Bioinženýr Ankur Singh z technologického institutu v Georgii a jeho kolegové vyvinuli důmyslnou metodu, která dokáže dále vylepšit stávající adoptivní T-buněčné imunoterapie. Jejich řešení je založeno na polymerových nanodrátcích, které dopravují do upravovaných T-lymfocytů molekuly terapeutické miRNA.
Nový proces zachovává naivní stav T-lymfocytů, tedy stav, v němž se tyto buňky nacházejí před setkáním s antigenem, který jsou schopné rozeznat. Je to možné díky tomu, že miRNA zde neproniká do T-lymfocytů přes receptory. Nanodrátky propíchnou jejich buněčnou stěnu a dostanou tím miRNA dovnitř.
Díky zachování naivního stavu jsou vylepšené T-lymfocyty ještě lepšími bojovníky proti nádoru či infekci. Jak říká Singh, nová metoda jim poskytujeme účinný bojový výcvik. Když se pak takto připravený T-lymfocyt v pacientovi setká s nádorem, proti němuž má zakročit, změní se v imunitního samuraje.
Tvůrci nové metody věří, že by mohla přinést průlom do stávajících adoptivních imunoterapií. Dokáže totiž vytvořit T-lymfocyty s dobře definovanými vlastnostmi, které jsou pak velmi účinné jak proti nádorům, tak i infekcím.