Při boji s rakovinou se často stává, že látky, které likvidují buňky nádoru, škodí i zdravým buňkám v těle. Kvůli tomu mívá chemoterapie rakoviny závažné vedlejší účinky a některé látky jsou pro takovou léčbu nepoužitelné. Odborníci proto pátrají po látkách účinných proti rakovině, který by zároveň nebyly tělu tak nebezpečné.
Tým americké University of Georgia, který vedl Jin Xie, nedávno zjistil, že obyčejná kuchyňská sůl umí zahubit nádorové buňky, aniž by škodila těm zdravým. Za určitých okolností je totiž ve zvýšené míře toxická pro buňky nádorů, zatímco normálním lidským buňkám příliš neškodí.
Badatelé přišli na to, že právě nanočástice tvořené solí je možné využít jako důmyslné trojské koně dopravující do buněk nádoru ionty chloru a sodíku. Ty pak rozvrátí vnitřní prostředí buněk a zlikvidují je. Když se nanočástice soli dostanou v těle do zdravých tkání, žádné škody nezpůsobí. Jsou totiž shodou okolností výjimečné v tom, že je netvoří toxické látky a že jejich toxicita pro buňky záleží na struktuře těchto nanočástic. Buňky se za normálních okolností nadměrnému příjmu soli brání. V podobě nanočástic vhodného tvaru si však neporadí a vpustí je dovnitř. Nádorové buňky jsou přitom solí mnohem zranitelnější nežli zdravé, v nichž bývá jen velmi malé množství iontů soli. Když se nanočástice soli dostane do buňky nádoru, ohromné množství uvolněných iontů ji usmrtí.
Vědci rovněž zjistili, že rakovinné buňky zničené nanočásticemi soli aktivují imunitní systém. Působí tím pádem jako specifický typ vakcíny, která pak chrání tělo před opětovným růstem a šířením nádorů.