Inženýři amerického institutu Massachusetts Institute of Technology (MIT) mají zálibu ve světélkujících rostlinách. V roce 2017 udivili svět nanobionickými rostlinami, které zářily. Od té doby svůj nápad zdokonalují. Nedávno přišli s novou generací svítících rostlin, které září 10× jasněji než původně.
Michael Strano, vedoucí výzkumného týmu, a jeho kolegové s použitím specializovaných nanočástic aplikovaných do listů rostlin vytvořili svítící rostliny, které lze „nabíjet“ osvitem modrých LED. Po 10 s takového nasvícení mohou rostliny jasně svítit několik minut a pak asi hodinu pomalu zhasínají. Tímto způsobem je lze nabíjet opakovaně.
Strano a spol. původně používali nanočástice, které obsahovaly enzym luciferázu a pigment luciferin, což je výbava, díky které světélkují světlušky. Nově však vědci vyvinuli nanočástice z hlinitanu strontnatého, které obalili oxidem křemičitým, aby nedocházelo k poškození pletiv rostlin.
Takto vzniklé nanočástice mají průměr několik set nanometrů. Je možné je dostat do rostlin skrz průduchy, tedy otvory v „pokožce“ rostliny, které slouží k výměně plynů. Nanočástice se pak hromadí v mezofylu, tedy ve vrstvě s vysokým obsahem chlorofylu. Díky vytvořené vrstvě nanočástic rostliny svítí, aniž to rostlině zásadním způsobem škodí.
Vědci tuto technologii vyzkoušeli u řady druhů rostlin, včetně řeřichy, tabáku, bazalky a masivní rostliny kolokázie, jejíž listy mohou měřit desítky centimetrů. Nanobionické svítící rostliny by bylo možné využívat například jako autonomní outdoorové osvětlení.