Dálkově ovládané mikroboty by mohly v lidském těle dělat spoustu užitečných věcí. Odborníci americké Cornell University postavili mikroboty velikosti buněk, které je možné pohánět i řídit ultrazvukovými vlnami. Podobné miniaturní roboty by v budoucnu mohly dopravovat léčiva v těle pacienta anebo tam provádět jednoduché zákroky.
Mingming Wuová a její kolegové stvořili mikroboty podobné bakteriím nebo spermiím. Pohyb biologických buněk obstarává organický materiál získávaný v okolním prostředí. U robotů bývává základem elektrické vedení nebo baterie. V případě mikrobotů je však i nejmenší baterie přítěží. Vědci a inženýři proto hledají jiné cesty.
Tým Cornellu využívá k pohonu svých mikrobotů vysokofrekvenční ultrazvukové vlny. Ultrazvuk je pro lidské ucho neslyšitelný a americké úřady již dříve tuto technologii schválily jako bezpečnou pro klinické využití.
Při výrobě mikrobotů uplatnili nový systém laserové litografie NanoScribe, který vyrábí 3D nanostruktury z fotocitlivé pryskyřice. Mikroboty mají futuristický tvar se dvěma různě velkými dutinami. Pryskyřice je hydrofobní a po ponoření do kapaliny vzniknou v dutinách bubliny vzduchu. Na tyto bubliny je možné působit ultrazvukovými vlnami, a vyvolávat tak pohyb mikrobotů. Ovládáním frekvence ultrazvuku je možné mikroboty dokonce řídit. Ještě však zbývá vytvořit „ultrazvukové“ mikroboty z biologicky bezpečného a také biologicky rozložitelného materiálu umožňujícího jejich nasazení v lidském těle. Hejna takových mikrobotů by se mohla stát cennými pomocníky lékařů.