Nanozařízení vyvinuté v amerických laboratořích zabraňuje vzniku plaků v mozku a slibuje tak účinný nástroj v boji s Alzheimerovou chorobou, šestou nejčastější příčinou úmrtí ve Spojených státech (v dalších zemích to není o mnoho lepší). Projevuje se u velkého počtu seniorů. Rosemarie Wiltonová z amerických laboratoří Argonne National Laboratory společně s mezinárodním týmem kolegů vyvíjejí důmyslné nanozařízení, které dokáže přerušit procesy v mozku související s touto nebezpečnou chorobou.
Lidem s Alzheimerovou chorobou vznikají v mozku plaky tvořené peptidem beta-amyloidem se změněnou strukturou, které jsou zodpovědné za řadu negativních dopadů této nemoci. Plaky podle všeho narušují spojení mezi mozkovými buňkami a vedou i k jejich smrti. Vědci a lékaři se proto snaží tvorbu zmíněných plaků různými způsoby potlačovat.
Nanozařízení týmu Wiltonové na sebe váže řetězce nebezpečných peptidů ještě předtím, než mohou samovolně vytvořit plaky. Má kulovitý tvar s porézním povrchem pokrytým fragmenty protilátky, schopné na sebe navázat zmíněné peptidy. Důležitým krokem bylo nalézt vhodnou protilátku, která by vázala pouze tyto peptidy a „nevšímala si“ dalších molekul v mozku.
Kompletní molekula protilátky má délku několika desítek nanometrů, což je pro tento účel příliš. Vědci ale zjistili, že i pouhé úlomky této protilátky na sebe mohou efektivně navázat molekuly Alzheimerových peptidů. Když si napěstovali potřebné množství protilátky v bakteriích, což je v podobných případech obvyklý postup, tak následně pokryly povrch nanozařízení fragmenty molekul protilátky.
První experimenty ukazují, že tato důmyslná medicínská nanotechnologie funguje a že nanozařízení není nebezpečné pro živé buňky.