Španělský tým univerzity v Córdobě vyvinul biologicky rozložitelný materiál z nanocelulózy a fotokatalytických částic, který dokáže účinně čistit vzduch v městském prostředí při působení ultrafialové složky záření.
Badatelé Universidad de Córdoba se zaměřili na vývoj biologicky rozložitelného média ze zemědělského odpadu a jeho úpravy oxidem titaničitým. Ty zajistily zvýšenou fotolytickou aktivitu částic, jež ve výsledku dekontaminuje vzduch.
Sergio Carrasco a jeho spolupracovníci dokázali využít odpadní materiál, tím přispět k rozvoji cirkulární ekonomiky a také zjednodušit proces fixace fotokatalytických částic. Pro tento účel je díky vysoké poréznosti a 3D struktuře, která zajistí, že je ultrafialovému záření vystaveno více fotokatalytických částic než u klasického materiálu, velmi vhodným médiem nanocelulóza.
Výsledný nanomateriál představuje lehkou a pevnou pěnu. Ta může být použita ve filtrech, v nichž vystavena ultrafialovému záření dekontaminuje procházející vzduch. Stejným způsobem by bylo možné čistit také odpadní plyny z průmyslových provozů, které by tímto způsobem mohly být prakticky zbaveny exhalací oxidů dusíku a dalších škodlivin.
Vědci se teď hodlají soustředit na vylepšování fotokatalytických částic tak, aby byly citlivější na záření ve viditelné oblasti spektra. V takovém případě by byla aktivace částic snazší. K čištění vzduchu by docházelo při vystavení materiálu pouhému slunečnímu záření.
Pěna z nanocelulózy a její fotokatalická úprava oxidem titaničitým © ACS Sustainable Chemistry & Engineering / Universidad de Córdoba