Je známou věcí, že slaný nálev chrání potraviny před znehodnocením. Sůl však může chránit i mnohem subtilnější věci, dokonce i kvantové tečky.
Nanotechnologové pod vedením Chen Hsueh-Shiha z tchajwanské National Tsing Hua University vyvinuli technologii inkoustového tisku displejů, která zahrnuje použití slané vody, s jejíž pomocí stabilizují kvantové tečky. Ty pak nejen odolávají působení vody a kyslíku, ale rovněž mohou být velmi rovnoměrně vytištěny v podobě ohebného plastového filmu na soustavu mikroLED. Tímto postupem by bylo možné vytvořit ohebné displeje s vysokým rozlišením pro chytré telefony, brýle nebo nositelnou elektroniku.
Dnešní mikroLED mohou být menší než 100 μm. Na displej je nutné jich rovnoměrně uspořádat miliony. To je ale velmi komplikované. Jednou z možností je tisknout mikropixely inkoustovou tiskárnou, což ale zase přináší potíže s rovnoměrným rozložením materiálu s kvantovými tečkami. Světlejší barvy se soustřeďují uprostřed, zatímco tmavší na periferii displeje.
Tchajwanský tým přidal do inkoustu s kvantovými tečkami slanou vodu, tedy roztok chloridu sodného. Díky tomu vznikly krystaly s kvantovými tečkami, které zajistily rovnoměrné rozložení materiálu na displeji. Kvantové tečky chráněné solí jsou také stabilnější a odolnější vůči působení okolního prostředí, tak jako potraviny ve slaném nálevu. Použití soli podle badatelů rovněž zaručuje možnosti 3D tisku s mnohem menšími kapkami inkoustu, jejichž velikost může být namísto dnes obvyklých 30 až 50 μm pouhých 3,7 μm. To by mělo vést k displejům s lepším rozlišením.