Magnetické struktury o velikosti atomů, které připomínají ježčí ostny, by se podle nového výzkumu mohly stát základem pro vývoj harddisků s mnohem větší kapacitou, než jakou mají dnešní zařízení. Takové disky by významně pomohly například datacentrům, která dnes jen obtížně drží krok s ukládáním videí nebo s cloudovými technologiemi.
Tým odborníků americké Ohio State University použil speciální mikroskop k vizualizaci struktur, vytvořených na tenkém filmu z neobvyklého magnetického materiálu germanidu manganu. Na rozdíl od běžných magnetických materiálů, jako je třeba železo, vytváří magnetismus ve filmu germanidu manganu struktury podobné šroubovicím DNA. Odborníci pro tyto struktury používají označení jako hedgehog, anti-hedgehog, skyrmion nebo meron. Zásadní je, že tyto struktury jsou mnohem menší než magnetické prvky dnešních harddisků.
Jak uvádí vedoucí výzkumu Jay Gupta, nově odhalené magnetické struktury bude možné použít k vývoji datových nosičů nové generace. Dnešní harddisky jsou na hraně svých možností. Proto vědci a inženýři hledají nové materiály, které umožní konstrukci datových nosičů s podstatně vyšší hustotou zápisu dat.
Badatelé pracovali s upraveným řádkovacím tunelovým mikroskopem. S jeho pomocí pořídili snímky magnetických struktur s rozlišením na atomy. V určitých oblastech tyto magnetické struktury připomínají ježčí bodliny. Jejich průměr je asi 10 nm. Dnešní magnetické prvky v harddisku přitom mají velikost asi 50 nm. Výzkum rovněž ukázal, že by zapisování a čtení dat s takovým materiálem vyžadovalo mnohem méně energie než dnes.