Grafen má dnes celou řadu praktických nebo alespoň teoretických aplikací. Mimo jiné se může skvěle uplatnit v získávání a využívání termální energie ze slunečního záření. Tu lze používat v termofotovoltaice, tedy přímé výrobě elektřiny ze slunečního ohřevu, v odsolování mořské vody, čištění odpadních vod či v rozmanitých zdrojích nebo detektorech záření.
Baohua Jiaová z australského Centre for Translational Atomaterials při Swinburne University of Technology a její spolupracovníci nedávno vyvinuli vysoce účinný grafenový film, který absorbuje sluneční záření, včetně tepelného. V běžném venkovním prostředí se tento film velmi rychle ohřeje na teplotu 83 °C.
Vědci vytvořili funkční prototyp tohoto filmu, který prokázal, že jde o materiál výtečných vlastností, pokud jde o výkon i termální stabilitu. Zároveň navrhli praktický, a především ekonomicky přijatelný výrobní postup zmíněného grafenového materiálu, který mu tím pádem otevírá dveře pro rozmanité praktické aplikace.
Jde o grafenový metamateriál, jehož tloušťka činí 30 nm. S tímto materiálem se badatelům podařilo dosáhnout úctyhodné účinnosti 96,2 % při konverzi energie slunečního záření na vodní páru. To je velmi dobrý výkon, s nímž by se grafenový film mohl uplatnit v udržitelné výrobě čisté vody. Uvedený grafenový materiál je zároveň velmi trvanlivý a stabilní, což ho předurčuje k využití v průmyslových aplikacích. Tloušťka 30 nm přitom znamená, že pro výrobu těchto filmů ve velkém bude potřeba méně grafenu než v jiných podobných případech. To podstatně snižuje finanční náklady.