Technologický pokrok v oblasti tradičních počítačů už prakticky narazil na fyzikální hranice možností. Proto se vědci a inženýři poohlížejí po nových cestách, jimiž by se vývoj počítačů mohl ubírat.
Na americké Pennsylvania State University pracují na novém typu architektury počítačů, který napodobuje uspořádání i fungování sítí neuronů v mozku. Jak uvádí vedoucí výzkumu Saptarshi Das, mozkem inspirované, neuromorfní počítače jsou studovány už přes 40 let. Teď se ale situace stala akutní, protože tradiční počítače se už nemají moc kam vyvíjet. Zároveň ale stále rostou nároky na počítačové systémy, například kvůli vysokorychlostnímu zpracování obrazu, které je životně důležité pro autonomní automobily.
Jak zmiňuje Das, dnes sice máme výkonné počítače, ale některá omezení stále zůstávají. Tradiční počítače například ukládají data do paměti na jednou místě a výpočty provádějí jinde. Přesuny dat mezi pamětí a procesorem přitom spotřebují spoustu energie a zpomalují práci počítače. Klasická architektura počítačů je také náročná na prostor.
Dasův tým vyvíjí umělé neurální sítě, které svým fungováním napodobují mozek a do jisté míry řeší zmíněné problémy. Neurální spojení v mozku je možné rekonfigurovat, což platí i pro biomimetické neurální sítě Dase a spol. Pro tyto sítě vytvořili grafenové memristory, tedy prvky, jejichž odpor je proměnný a závisí na množství procházejícího elektrického náboje. Právě memristory je možné pomocí elektřiny rekonfigurovat. Vědci teď hledají průmyslového partnera, který by měl zájem o jejich neuromorfní technologii v komerčním měřítku.