Průhledný a ohebný grafenový film ochrání malby před negativními vlivy okolního prostředí.
Staré obrazy či malby jsou nejen estetickými díly, ale také svědky někdejší kultury a doby. Řada z nich přečkala celá staletí či tisíciletí, neznamená to ale, že vydrží věčně a že jsou nezničitelné. Pokud jsou použité barvy vystaveny elektromagnetickému záření z okolního prostředí, pak v přítomnosti oxidačních činidel degradují a blednou. Výsledkem může být jejich nevratná změna. V současnosti se kvůli tomu používají ochranné laky či podobné materiály, ty však nejsou ideální. Jejich odstranění obvykle vyžaduje rozpouštědla, která mohou ohrozit samotný obraz.
Tým odborníků řeckého institutu Institute of Chemical Engineering Sciences of the Foundation for Research and Technology-Hellas, řecké University of Patras a italské University of Florence, který vedl Costas Galiotis, doporučuje k ochraně maleb před vlivy prostředí používat grafenové „obaly“. Jde o průhledný a ohebný grafenový film, jehož tloušťka zahrnuje jedinou vrstvu atomů uhlíku, jak se na grafen sluší. Plošné rozměry filmu přitom prakticky nejsou omezené. Takovým obalem by bylo možné zakrýt obraz či malbu libovolné velikosti.
Badatelé uskutečnili řadu experimentů a měření. Z nich vyplynulo, že grafenový film je neprostupný pro vlhkost, oxidační činidla a další látky, které představují riziko pro staré obrazy. Zároveň potvrdili, že grafenový film absorbuje většinu škodlivého elektromagnetického záření, včetně ultrafialového. Lze říci, že poskytuje velmi účinnou ochranu. Rovněž zjistili, že grafenový obal je možné relativně snadno odstranit, aniž přitom dochází k poškození povrchu příslušných uměleckých děl.