Nanočástice obalené speciálními molekulami lipidů rychle vypátrají rakovinové buňky a „zneškodní“ je.
Elektronový mikroskopický snímek nanočástic navržený týmem vedeným výzkumníky z Penn State (vlevo); nanočástice, zobrazené jako černé tečky, nacházejí bazální buňky rakoviny prsu ve žluté barvě a poskytují nástroje pro úpravu genů — rozpadající se buňka demonstruje destruktivní sílu terapie dodávané nanočásticemi (vpravo) © Dipanjan Pan / PSU
Odborník na nanomedicínu Dipanjan Pan z americké PSU (Pennsylvania State University) a jeho spolupracovníci vyvinuli GPS (genetic prompt search) nanočástice s genetickou „zbraní“, které dovedou po vstříknutí do těla pacienta rychle vyhledat buňky nádoru a zlikvidovat je.
Badatelé novou léčbu úspěšně vyzkoušeli na laboratorních kulturách lidských buněk a na pokusných myších. Nanočástice vyhledají buňky nádoru, v tomto případě velmi nebezpečné a velmi obtížně léčitelné rakoviny prsu typu BLBC (basal-like breast cancer) a zneškodní jejich klíčový gen.
GPS nanočástice jsou obaleny speciálními molekulami lipidů, které připomínají lipidy přírodní. Mají neutrální náboj a imunitní systém je považuje za neškodné, což zlepšuje výsledky léčby. Uvnitř nanočástic je genetický editor CRISPR/Cas9, který, jakmile se dostane do nádorové buňky, vyřadí gen FOXC1 (forkhead box c1), jenž se významně podílí na šíření metastáz.
Přesné navedení GPS nanočástic na buňky nádoru zařídí molekula EpCAM (epithelial cell adhesion molecule), o níž je známo, že se váže k buňkám zmíněného nádoru prsu typu BLBC. V dohledné době by měly přijít na řadu další testy a nakonec i klinické testy s lidskými pacienty. Panův tým rovněž zkoumá možnosti využití nové léčby pro další typy nádorů, případně i pro jiné nemoci. Jsou přesvědčeni, že technologie nabízí značný potenciál.