V nemocnicích a dalších veřejných zařízeních se často šíří nepříjemné infekce. Bývají obtížně léčitelné a mohou pacienty s původně nepříliš závažným onemocněním ohrozit na životě. Šíření takových infekcí mohou významně zpomalovat speciální povrchy s antimikrobiální aktivitou.
Pacienty v nemocnicích v dnešní době ohrožují především rezistentní infekce klostridií, zlatých stafylokoků a dalších typů bakterií. Lidé s nimi mohou přijít do styku během léčby nebo i při pouhé návštěvě nemocnice.
Gi Byoung Hwang z britské University College London a jeho kolegové však vymysleli nový antimikrobiální povrch, který úspěšně likviduje bakterie i při osvětlení pouhých 300 luxů. Takové světlo je přitom běžné na nemocničních odděleních nebo v nemocničních čekárnách. Dosavadní antimikrobiální povrchy naproti tomu fungují při osvětlení zhruba 3 000 luxů, což odpovídá například prudkému osvětlení během operace.
Antimikrobiální povrch Hwangova týmu je tvořen nanoshluky zlata, které jsou uloženy v polymeru s barvivem genciánovou violetí. Toto barvivo má antibakteriální a antifungální účinky. Jeden takový nanoshluk tvoří jen 25 atomů zlata a pro výrobu antimikrobiálního povrchu stačí jen nesmírně malé množství tohoto cenného kovu. Při osvětlení vytvoří genciánová violeť reaktivní kyslík, který útočí na membrány mikroorganismů a jejich DNA. Tento účinek genciánové violeti je ještě zesílen v přítomnosti kovů, jako je právě zlato. Nový povrch se osvědčil v experimentech a v budoucnu by mohl být použit na celou řadu povrchů, které jsou v nemocnicích vystaveny dotykům množství lidí.